|
Nyelvoktató német nemzetiségi általános iskolaként tanulóink heti 5 órában tanulják a német nyelvet, illetve a népismeret- és néptánc órákon a magyarországi németek történelmével, hagyományaival, szokásaival, irodalmával, táncaival és dalkincsével ismerkednek.
A német nyelvi munkaközösség tagjai szoros és egységes szakmai közösségben, számos fontos cél elérése érdekében dolgoznak:
A magyarországi németek hagyományainak megőrzése és életben tartása mellett, az identitásépítés, a népcsoporthoz való tartozás érzésének erősítése, illetve a magyarországi németek anyanyelvének tanulóinkkal való megszerettetése és elsajátítása kap nagy hangsúlyt.
Iskolánkban a nyelvi nevelés már az alsó tagozatban elkezdődik. Pedagógusaink elengedhetetlennek tartják a nyelv megszerettetését, melynek eredménye képpen tanulóink tanulmányi eredménye, motiváltsága, a nyelvet beszélő népcsoportok felé való fordulása általános iskolai tanulmányaik során pozitívan változik.
A tehetséges tanulóink a nyelvi versenyeken (területi, regionális, országos) bizonyíthatják tudásukat.
Hetedik osztály végén tanulóink egy un. „házi vizsgán” vesznek részt, mely eddigi ismereteik összegzését és DSD I vizsgára való felkészülését támogatja.
A „házi vizsga” részeként a ZfA által javasolt, IVA (Internationale Schulische Vergleichsarbeit) feladatlapjainak segítségével, egy 2 készségterületet mérő (olvasás- és hallásértés), írásbeli vizsgán és egy szóbeli vizsgán vesznek részt (társalgás és prezentáció szabadon választott témában).
Tanulók nyelvi készségeiket a tanórákon és a tanórán kívüli foglalkozásokon is 4 területen (olvasott- és hallott szöveg értése, szóbeli- és írásbeli kommunikáció) fejleszthetik. A tanult idegen nyelv minden szegmensére kiterjedő képességfejlesztés során a tanulók megtapasztalják, hogyan állnak össze a részek egy egésszé, hogyan épülnek egymásra megszerzett ismereteik és hogy kitartó és szorgalmas munka révén jártasság és gyakorlottság szerezhető a más anyanyelvűekkel folytatott kommunikáció során. Megszerzett tudásukat, ismereteiket, későbbi életükben is kamatoztatható tudásra válthatják.
A nyelvoktatás során a következő területeken fejlődnek tanulóink:
- globális-, szelektív- és részletes szövegértés
- norma szerint megfogalmazott, szövegalkotási készség
- kommunikációs készség hétköznapi- és ismert témákban
- a szókincs
- a funkcionális nyelvtan (nyelvhelyesség)
- intonáció, kiejtés
- verbális kommunikáció különféle típusainak ismerete
- az interakciós készség
- a nyelvföldrajzi környezethez kötött változatosság felismerése
- prezentációs készség
- megfelelő tanulási módszer kiválasztásának képessége
8.osztályos diákjaink a 2019/2020. tanévtől, a tanév második felében próbára is tehetik tudásukat. A bajai Magyar-Német Oktatási Központ szervezésében, mely az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviseletében a DSD I nyelvvizsgarendszer országos szervezésének és szakmai támogatásának központi irodája, írásbeli és szóbeli vizsgán vesznek részt. Sikeres vizsga esetén a KER (Közös Európai Referenciakeret) által definiált A2 vagy B1 nyelvi szinteknek megfelelő, nemzetközileg is lefogadott nyelvvizsgabizonyítványt szereznek, melynek birtokában alkalmassá válnak arra, hogy un. „Studienkollegba” nyerjenek felvételt, mely a külföldi, érettségivel rendelkező hallgatókat készíti fel későbbi, németországi egyetemi tanulmányaikra.
A központilag kiadott írásbeli vizsgafeladatokat (olvasott- és hallott szöveg értése, írásbeli kommunikáció) magyarországi és németországi központokban javítják.
A szóbeli vizsga iskolánkban, vizsgaközpontként a felkészítő tanár és a magyarországi vizsgaközpont által kirendelt vizsgaelnök jelenlétében zajlik.
A sikeres, komplex nyelvvizsga feltétele, hogy a vizsgázó mind a 4 képességterületen elérje a megfelelő szintet. A nyelvvizsgabizonyítványt a Német Szövetségi Köztársaság Oktatási és Kulturális Miniszteri Konferenciája Központi Bizottsága adja ki.
A német munkaközösség az iskola esemánynaptárában is számos alkalommal szerepet vállal. Kiemelt eseméyneink:
Hársfadombi Általános Iskola
|
Iskolánk Vezetősége
|
|
© 2018 Minden jog fenntartva |